1950’li yıllarda Amerika’da kadınların toplumsal konum ve rollerinin, “Mona Lisa Smile” (Mona Lisa Gülüşü) adlı filmle ilişkilendirilerek incelenmesi.

Hilal, Tekmen (2012) 1950’li yıllarda Amerika’da kadınların toplumsal konum ve rollerinin, “Mona Lisa Smile” (Mona Lisa Gülüşü) adlı filmle ilişkilendirilerek incelenmesi. Other thesis, TED Ankara Koleji Vakfı Özel Lisesi.

[img]
Preview
PDF
Hilal_Tekmen.pdf
Available under License Creative Commons Attribution Non-commercial.

Download (650kB) | Preview

Abstract

2003 yapımı, Mike Newell’ın yönetmenliğini yaptığı “Mona Lisa Smile” (Mona Lisa Gülüşü) adlı film, Amerika’da prestij ahibi bir özel kız koleji olan Wellesley College’a, 1953-1954 öğretim yılında, ileri görüşlü ve aydın bir bakış açısına sahip olan Katherine Watson adlı öğretmenin göreve gelmesiyle, kadınların sürdürdüğü baskı dolu ve sıkıcı yaşama yenilikler getirmek istemesini ve toplumsal cinsiyet kavramı kapsamında, kadınlara dayatılan sorumlulukları eleştirel bir yaklaşımla değerlendirmesini konu ediyor. Aydın fikirlerin anlayışla karşılanmadığı bu kolejde, film boyunca örneklerinin görüldüğü gibi, 1950’li yılların Amerikalı kadın profili kolej öğrencileri olan genç kızların karakterine de yansımıştır. Filmde altı çizilen sosyolojik öğeler, toplumsal cinsiyet kavramıyla ilişkilendirilerek incelenecektir.

Item Type: Thesis (Other)
Uncontrolled Keywords: SBS Projesi, Mona Lisa Smile, Toplumsal cinsiyet, Amerika
Subjects: J Political Science > JA Political science (General)
Depositing User: Kamil Çömlekçi
Date Deposited: 05 Dec 2012 08:10
Last Modified: 12 Apr 2019 09:38
URI: http://tedprints.tedankara.k12.tr/id/eprint/309

Actions (login required)

View Item View Item