Amerikalı kadınların 20. yy başlarında oy kullanma hakkını elde etme süreci Iron Jawed Angels adlı filmde nasıl işlenmiştir?

Nejan, Duman (2012) Amerikalı kadınların 20. yy başlarında oy kullanma hakkını elde etme süreci Iron Jawed Angels adlı filmde nasıl işlenmiştir? Other thesis, TED Ankara Koleji Vakfı Özel Lisesi.

[img]
Preview
PDF
Nejan_Duman.pdf
Available under License Creative Commons Attribution Non-commercial.

Download (310kB) | Preview

Abstract

Hilary Swank’in Alice Paul, Frances O’Connor’un Lucy Burns karakterleriyle başrollerini paylaştığı, Katja Von Garner’ın yönettiği Demir Çeneli Melekler (Iron Jawed Angels) adlı 2004 yılı Amerikan yapımı film, kadınların oy kullanma hakkına sahip olmak için verdikleri mücadeleyi anlatmaktadır. Bu projede bu filmin kullanılmasının nedeni filmde bu yolda farklı taktikleri benimsemiş iki farklı örgütün ve bunların karşılaştıkları siyasi, sosyal ve ekonomik sorunların bir bütünlük içerisinde verilen mücadeleyi açıklayıcı şekilde izleyiciye aktarılmasıdır. Amerikalı kadınların oy hakkını elde etme süreçleri dört ana başlık altında incelenecektir. İlk bölümde 19‐20. yüzyıllar arasında ABD’de siyasi, sosyal, ekonomik ve toplumsal yapıya ve kadınların bu yapı içerisindeki konumlarına değinilecek, ikinci bölümde kadınların oy hakkı alma mücadelesini yürüten iki örgüte ve buna liderlik eden kadınlara yer verilecek, üçüncü bölümde karşılaşılan engeller üzerinde durulacak ve son bölümde de 19. Anayasa Değişikliği açıklanacaktır.

Item Type: Thesis (Other)
Uncontrolled Keywords: SBS Projesi, Iron Jawed Angels, Kadın Hakları, Amerika
Subjects: E History America > E11 America (General)
J Political Science > JA Political science (General)
Depositing User: Kamil Çömlekçi
Date Deposited: 05 Dec 2012 08:19
Last Modified: 12 Apr 2019 09:45
URI: http://tedprints.tedankara.k12.tr/id/eprint/311

Actions (login required)

View Item View Item