Cemal Gürsel döneminde ortaya çıkan Yerli Oto Sanayi Projesi süresince, halkın ve basının projeye karşı tavrının, “Devrim Arabaları” adlı film ile ilişkilendirilerek incelenmesi.

Gediz, Çınar (2012) Cemal Gürsel döneminde ortaya çıkan Yerli Oto Sanayi Projesi süresince, halkın ve basının projeye karşı tavrının, “Devrim Arabaları” adlı film ile ilişkilendirilerek incelenmesi. Other thesis, TED Ankara Koleji Vakfı Özel Lisesi.

[img]
Preview
PDF
Gediz_Cinar.pdf
Available under License Creative Commons Attribution Non-commercial.

Download (192kB) | Preview

Abstract

“Devrim” projesi, 1961 yılının Nisan ayında, Türk Oto Sanayi’nin kurulması ve tüm parçaları Türk yapımı olan bir Türk otomobili üretilmesi amacı ile, dönemin devlet başkanı Cemal Gürsel tarafından ileri sürülmüştür. Devlet kurumlarındaki görevlilerin muhalefetine karşın Cemal Gürsel, gizli bir şekilde projeyi başlatmış ve ülkenin her yanından mühendisleri bir araya getirmiştir. Bu dönemde halkın büyük bir kesimi, devlete olan güvenini kaybetmesi ve parasının daha fazla boşa gitmesini istememesi nedeniyle, bu projeyi sahiplenmemiştir. Ne var ki, ülkenin dört bir tarafından gelen mühendislerin, aylar süren çabalarından sonra “Devrim Arabaları” imal edilmiş ve Cemal Gürsel’e 29 Ekim 1961 günü, mecliste takdim edilmiştir. Arabalardan biri deposunda benzin bulunmaması nedeniyle yürümemiştir. Diğer araba başarı ile çalışmasına rağmen, zaten başından beri projeye karşı yayın yapan basın, bu olayı bir başarısızlık olarak halka aktarmıştır. Projenin ortaya atıldığı dönemin siyasi ve toplumsal özellikleri “Devrim Arabaları” adlı filmde konu edilmiştir. Bu filmde, aslında başarı ile sonuçlanan bir projenin, halkın inançsızlığı ve basının muhalif yayınları nedeniyle bir başarısızlık öyküsü olarak kabul edilmesi gözler önüne serilmiştir. “Devrim Arabaları” filminin yapım yılı 2008’dir. Yönetmenliğini ve yapımcılığını Tolga Örnek’in üstlendiği bu filmin senaristi ise Murat Dişli’dir.

Item Type: Thesis (Other)
Uncontrolled Keywords: SBS Projesi, Devrim Projesi, Türk oto sanayi, Cemal Gürsel, Devrim arabaları
Subjects: J Political Science > JA Political science (General)
Depositing User: Kamil Çömlekçi
Date Deposited: 05 Dec 2012 08:05
Last Modified: 12 Apr 2019 09:29
URI: http://tedprints.tedankara.k12.tr/id/eprint/308

Actions (login required)

View Item View Item