Meiji Dönemi’nde Japonya’daki modernleşme ve sanayileşme hareketlerinin toplumsal yansımaları Son Samuray filminde nasıl ele alınmıştır?

Ekin, Bozkurt (2012) Meiji Dönemi’nde Japonya’daki modernleşme ve sanayileşme hareketlerinin toplumsal yansımaları Son Samuray filminde nasıl ele alınmıştır? Other thesis, TED Ankara Koleji Vakfı Özel Lisesi.

[img]
Preview
PDF
Ekin_Bozkurt.pdf
Available under License Creative Commons Attribution Non-commercial.

Download (224kB) | Preview

Abstract

Japonya’nın dışa kapalı politikasından vazgeçip dış dünyaya ve dış dünyanın sunduğu modern bilimsel ve bilişsel olanaklara tam anlamıyla açıldığı dönem imparator Meiji’nin hüküm sürdüğü, 1868 yılında başlayan ve hızlı bir sanayileşme ve modernleşme hareketinin yaşandığı Meiji Restorasyon dönemidir. Bu dönem, 1912 yılına değin sürmüştür. Meiji Döneminde sanayiden tarıma, eğitimden siyasete, ulaşımdan askeriyeye kadar her alanda köklü değişimler yaşanmıştır. Değişimler, halkın büyük bir bölümü tarafından olumlu karşılanmışsa da Meiji öncesi feodal sistemin devamını isteyen feodal lordlar da bulunmaktaydı. Bu feodal lordlar ya da daimyoların1 bir kısmı bir araya gelerek Japonya’da hızlı bir şekilde yaşanan toplumsal değişimlere karşı ayaklanmışlar ve imparatorun modern güçleri tarafından bozguna uğratılmışlardır.

Item Type: Thesis (Other)
Uncontrolled Keywords: SBS Projesi, Japonya, Meiji Restorasyon dönemi,Son Samuray
Subjects: J Political Science > JA Political science (General)
Depositing User: Kamil Çömlekçi
Date Deposited: 05 Dec 2012 08:01
Last Modified: 12 Apr 2019 09:27
URI: http://tedprints.tedankara.k12.tr/id/eprint/307

Actions (login required)

View Item View Item