AHMET HAMDİ TANPINAR’IN ‘HUZUR’ ADLI YAPITINDA İÇ VE DIŞ KOŞULLAR KARAKTERLERİN KİŞİLİK, DAVRANIŞLARINI VE DUYGULARINI NASIL ETKİLENMİŞTİR ?

Öztaşkın, Nehir (2016) AHMET HAMDİ TANPINAR’IN ‘HUZUR’ ADLI YAPITINDA İÇ VE DIŞ KOŞULLAR KARAKTERLERİN KİŞİLİK, DAVRANIŞLARINI VE DUYGULARINI NASIL ETKİLENMİŞTİR ? Other thesis, TED Ankara Koleji.

[img]
Preview
Text (pdf)
Nehir_Oztaskin.pdf - Other
Available under License Creative Commons Attribution Non-commercial.

Download (231kB) | Preview

Abstract

Uluslararası Bakolarya Diploma Programı Türkçe A dersi bitirme tezi olan bu incelemede , Ahmet Hamdi Tanpınar’ın ‘Huzur’ adlı eseri ele alınarak ; Mümtaz, İhsan ve Nuran karakterlerinin kişiliklerine etki eden kavramlar, koşullar ve uzamlar işlenmiştir. İncelemede kavramların üzerinden işlenecek karakterlerin kişiliklerinin yansıtılması ve sorunun daha açık işlenmesi için giriş bölümünde yapıt zamanının genel özellikleri, yapıtın bölümlendirilmesi ve yapıtta kullanılan üslup ve kelime seçimleri ele alınmıştır. Tezin devamı ise yapıttaki kişi adı başlıklarıyla üç bölüme ayrılmakta, kişilik ve davranışlarını etkileyen kavram, uzam, koşul olarak alt başlıklarla bölümlendirilmiştir. Tez, ele alınan üç karakterin kişiliklerinin hangi koşullar altında nasıl ve neden etkilendiklerini ; onların iç değişimini etkileyen ve tetikleyen kavramların, uzamın, olguların neden-sonuç bağlamında işlenmesi, söz konusu olan değişimin karakterlerin davranışlarını hangi yönde etkilediğini açıklamayı hedefler. Tezin sonuç bölümü ise inceleme boyunca ele alınan konu dahilinde ‘ İnsanların iç ve dış etmenlerden kendini soyutlayamayacağı ve çevreden etkilenip kişinin karakterine yansıyacağı’ tezini savunacaktır.

Item Type: Thesis (Other)
Additional Information: DANIŞMAN ÖĞRETMEN: LEVENT TOPRAK
Subjects: P Language and Literature > PL Turkish Literature
Depositing User: Users 114 not found.
Date Deposited: 23 Sep 2016 12:07
Last Modified: 23 Sep 2016 12:07
URI: http://tedprints.tedankara.k12.tr/id/eprint/805

Actions (login required)

View Item View Item