İrfan Orga’nın Bir Türk Ailesi’nin Öyküsü adlı yapıtındaki savaş olgusunun ve ekonomi olgusunun odak figür ve ailesi üzerindeki etkileri.

Durukan, Kağan (2016) İrfan Orga’nın Bir Türk Ailesi’nin Öyküsü adlı yapıtındaki savaş olgusunun ve ekonomi olgusunun odak figür ve ailesi üzerindeki etkileri. Other thesis, TED Ankara Koleji.

[img]
Preview
Text (pdf)
Kagan_Durukan.pdf - Other
Available under License Creative Commons Attribution Non-commercial.

Download (263kB) | Preview

Abstract

Uluslararası Bakalorya Diploma Programı A1 Türkçe dersi kapsamında hazırlanan bu çalışmamda, İrfan Orga’nın ‘’Bir Türk Ailesi’nin Öyküsü’’nü seçtim. Savaş olgusunun ve getirdiği ekonomik sıkıntıları ilgimi çekmiştir ve bunun üsütüne başka yazarla gönderme yaparak inceleme yapılmıştır. Odak figür persfektifinden Anadolu kadını, Anadolu insanı ve Anadolu ailesi incelenmiştir. Bunun yanı sıra savaşın sadece yapıttaki aile üstündekini de incelenmiştir. Çalışmamda bu etkiyi incelemek istedim. Çalışmanın giriş bölümünde yapıta ana hatlarıyla değindim, savaşın ve ekonominin aile üstündeki öneminden bahsettim. Savaşın ve ekonominin yanı sıra odak figür ve ailesinin karakteristik özelliklerine de değindim. Gelişme bölümünü üç ana başlıkla inceledim. Bu başlıklarda savaşın aile üstündeki etkisi, ekonomi üstündeki ve sosyal yapı üzerindeki etkisini inceledim. Sonuç bölümünde ise bu yapıtın bana sorgulattığı sorulara yer verdim.

Item Type: Thesis (Other)
Additional Information: Danışman Öğretmen: Mustafa DEĞİRMEN
Subjects: P Language and Literature > PL Turkish Literature
Depositing User: Users 114 not found.
Date Deposited: 23 Sep 2016 10:53
Last Modified: 23 Sep 2016 10:53
URI: http://tedprints.tedankara.k12.tr/id/eprint/789

Actions (login required)

View Item View Item