Sabahattin Ali’nin Kürk Mantolu Madonna adlı yapıtında odak figür Raif Efendi’nin kendine has kişiliğinden kaynaklanan yaşam karşısındaki tutunamayışı yapıtta yan figürler aracılığıyla nasıl anlatılmıştır?

Kızıldemir, Melis (2014) Sabahattin Ali’nin Kürk Mantolu Madonna adlı yapıtında odak figür Raif Efendi’nin kendine has kişiliğinden kaynaklanan yaşam karşısındaki tutunamayışı yapıtta yan figürler aracılığıyla nasıl anlatılmıştır? Other thesis, TED ANKARA KOLEJİ.

[img]
Preview
Text (pdf)
Melis_Kizildemir_EE.pdf - Accepted Version
Available under License Creative Commons Attribution Non-commercial.

Download (201kB) | Preview

Abstract

Sabahattin Ali’nin Kürk Mantolu Madonna Adlı yapıtı üzerine olan bu uzun tez, Uluslararası Bakalorya Programı Türkçe A dersi kapsamında hazırlanmış olup bu çalışmada Kürk Mantolu Madonna adlı yapıt, yapıtın odak figürü Raif Efendi’nin kendine has kişiliğinden kaynaklanan yaşam karşısındaki tutunamayışının yapıtta yan figürler aracılığıyla nasıl verildiği incelenmiştir. Uzun tez çalışması için bu yapıtın ve bu araştırma sorusunun seçilmiş olmasının amacı yapıtın 52.baskısının önsözünü yazan Füsün Akatlı’nın da betimlemesiyle “hiç de sık rastlanmayan özellikleriyle Türk romanının çok özgün bir karakteri” olan Raif Efendi’nin figürünün daha yakından incelenebilmesi olmuştur. Tez giriş, Raif Efendi’nin Hamdi Bey , ailesi ve Maria Puder ile ilişkisinin incelendiği üç ana bölümden oluşan gelişme ve sonuç bölümlerinden oluşmaktadır. Raif Efendi’nin Hamdi Bey ve ailesi ile ilişkisinin incelendiği bölümler Raif Efendi’nin yaşam karşısındaki tutunamayışının somutlaştırılmasının yansıtılmasında tezde önemli yer kaplamış olup; Raif Efendi’nin, Maria Puder ile ilişkisinin işlendiği bölüm ise, Raif Efendi’nin yaşam karşısındaki tutunamayışının sebebinin, kendine has kişiliği oluşunun anlaşılmasında etkili olmuştur.

Item Type: Thesis (Other)
Additional Information: Rehber Öğretmen: Ahmet Akaracı, IB Notu: B
Uncontrolled Keywords: Sabahattin Ali, Kürk Mantolu Madonna
Subjects: P Language and Literature > PL Turkish Literature
Depositing User: Kamil Çömlekçi
Date Deposited: 12 Sep 2014 07:14
Last Modified: 12 Sep 2014 07:14
URI: http://tedprints.tedankara.k12.tr/id/eprint/532

Actions (login required)

View Item View Item