Necati Cumalı’nın Susuz Yaz, Öç, Kaatil ve Selim’i Anarım adı öykülerinde kurmaca gerçeklik içerisinde toplumsal düzen eleştirisini nasıl ortaya konmuştur?

Manavgat, Eylül (2014) Necati Cumalı’nın Susuz Yaz, Öç, Kaatil ve Selim’i Anarım adı öykülerinde kurmaca gerçeklik içerisinde toplumsal düzen eleştirisini nasıl ortaya konmuştur? Other thesis, TED ANKARA KOLEJİ.

[img]
Preview
Text (pdf)
Eylul_Manavgat_EE.pdf - Accepted Version
Available under License Creative Commons Attribution Non-commercial.

Download (239kB) | Preview

Abstract

TED Ankara Koleji Vakfı Özel Lisesi Uluslar arası Bakalorya Diploma Programı çerçevesinde bitirme tezi olarak hazırlanan bu çalışmada Necati Cumalı’nın Susuz Yaz, Öç, Kaatil ve Selim’i Anarım adlı öykülerinde anlatıcının tutumunun okurun toplumsal ve bireysel gerçeklikler üzerindeki tutumuna etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu araştırma yapılırken, ilk olarak öykülerdeki kurmaca gerçeklik ve anlatıcının bu gerçeklik karşısındaki tutumu incelenmiş, ardından anlatıcının ana sorunsalı işleyişi karşında okurun tutumu araştırılmıştır. Öykülerdeki kurmaca gerçeklik incelenirken düzen eleştirisine toplumsal ve bireysel olarak iki farklı açıdan bakılmıştır. Sonucunda, ana sorunsalın işlenmesinde ve okurun tutumunun oluşmasında nesnel olmasına karşın, anlatıcının okuru yönlendirmede ve okurun taraf tutmasında etkili olduğuna ulaşılmıştır.

Item Type: Thesis (Other)
Additional Information: Rehber Öğretmen: Fatma Sever, IB Notu: A
Uncontrolled Keywords: Necati Cumalı, Susuz Yaz, Öç, Kaatil, Selim’i Anarım
Subjects: P Language and Literature > PL Turkish Literature
Depositing User: Kamil Çömlekçi
Date Deposited: 11 Sep 2014 11:09
Last Modified: 11 Sep 2014 11:09
URI: http://tedprints.tedankara.k12.tr/id/eprint/501

Actions (login required)

View Item View Item