NÜKLEER ENERJİ 2023 YILINDA DÜNYANIN EN BÜYÜK İLK 10 EKONOMİSİ ARASINDA YER ALMAYI HEDEFLEYEN TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN ENERJİ İHTİYACINA ÇARE OLABİLİR Mİ?

Aydın, Damla Su and Yılmaz, Ömer Mert (2014) NÜKLEER ENERJİ 2023 YILINDA DÜNYANIN EN BÜYÜK İLK 10 EKONOMİSİ ARASINDA YER ALMAYI HEDEFLEYEN TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN ENERJİ İHTİYACINA ÇARE OLABİLİR Mİ? TED ANKARA KOLEJİ. (Unpublished)

[img]
Preview
Other (pdf)
Damla_Su_Aydin-Omer_Mert_Yilmaz.pdf - Presentation
Available under License Creative Commons Attribution Non-commercial.

Download (948kB) | Preview

Abstract

Bu proje ile Türkiye’nin gelecekte giderek artan enerji ihtiyacını nükleer enerji ile karşılayıp arşılayamayacağını ortaya koymayı amaçladık. Bu amaç doğrultu-sunda aşağıdaki sorular cevaplandırılacaktır. Petrol ve doğalgaza bağımlı Türkiye için, nükleer enerji alternatif bir kaynak olarak görülmeli midir? Nükleer enerji Türkiye’nin enerji bakımından dışa bağımlılığını azaltabilir mi? Nükleer enerji Türkiye’nin cari açığını önlemede etkili olabilir mi? Nükleer enerji Türkiye için gerekli midir? Eğer gerekli ise şu anki yatırımlar ekonomik midir? Türkiye’nin nükleer enerjiye yönelme politikası sonucu yapılan nükleer reaktör-lerden üretilecek enerjinin, elektrik tüketimindeki payı ne olacaktır? Türkiye’nin uranyum ve toryum rezervleri yeterli midir? Nükleer enerji santrallerinin işletimi ve atıklarının depolanmasının maliyeti ne kadarlık bir gidere sebep olur?

Item Type: Other
Additional Information: Rehber Öğretmen: AYKUT TONGUZ, TÜBİTAK Proje Posteri
Subjects: G Geography. Anthropology. Recreation > GE Environmental Sciences
Depositing User: Users 114 not found.
Date Deposited: 20 Mar 2014 09:03
Last Modified: 20 Sep 2016 06:45
URI: http://tedprints.tedankara.k12.tr/id/eprint/429

Actions (login required)

View Item View Item