Mehmet Eroğlu’nun “Yarım Kalan Yürüyüş” adlı yapıtında odak figür ile yansıtılan “kaçış” izleğinin nedenleri, yolları ve sonuçları ile incelenmesi.

Ergür, Lara (2013) Mehmet Eroğlu’nun “Yarım Kalan Yürüyüş” adlı yapıtında odak figür ile yansıtılan “kaçış” izleğinin nedenleri, yolları ve sonuçları ile incelenmesi. Other thesis, TED ANKARA KOLEJİ VAKFI ÖZEL LİSESİ.

[img]
Preview
Text (pdf)
Lara_Ergur.pdf - Accepted Version
Available under License Creative Commons Attribution Non-commercial.

Download (494kB) | Preview

Abstract

Uluslararası Bakalorya Programı, A1 Türk Dili ve Edebiyatı Dersi kapsamında hazırlanan bu tezde Mehmet Eroğlu’nun “Yarım Kalan Yürüyüş” adlı yapıtında odak figür olan Korkut Laçin’in kaçış nedenleri ve yolları incelenmiştir. Yapıtta odak figürün, kendini çeşitli nedenlerden dolayı yalnızlığa mahkûm ettiği ve bu süreçte çeşitli kaçış yollarına başvurduğu dikkat çeker. Tezde odak figürün kendi benliğinden ve toplumdan kaçış nedenleri ve yollarının incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla incelenen yapıtta, kaçış nedenleri dört ana başlık altında incelenmiştir. Bu başlıklar sırası ile: Raul Olayı, Küçük Kız, Geçmişte Yaşadıkları ve Dışlanma/Acı Çekme’dir. Yapıtta odak figürün sık başvurduğu kaçış yollarının beş ana başlık altında yansıtıldığı gözlenmiştir. Bunlar: sigaraya sığınma, cesaret/çılgınlık, kurtarma içgüdüsü, kadınlardan kaçma, duygularını saklama ve yalnızlıktır. Odak figürün yaşamını anlamlı kılmaya yönelik arayışı, yapıt boyunca süren bir olgudur. Bu arayış Korkut Laçin’in tüm yaşamı boyunca tamamlamaya çalıştığı “yarım kalan yürüyüşünde” belirginleşip, yaşamının aradığı anlamı olarak yansıtılmıştır; ancak bu yürüyüş Korkut Laçin’in ölümü seçmesi nedeni ile tamamlanamamıştır.

Item Type: Thesis (Other)
Additional Information: Rehber Öğretmen: ZÜHAL BALOĞLU, IB Notu: A
Uncontrolled Keywords: Mehmet Eroğlu, Yarım Kalan Yürüyüş
Subjects: P Language and Literature > PL Turkish Literature
Depositing User: Users 114 not found.
Date Deposited: 18 Sep 2013 05:49
Last Modified: 18 Sep 2013 05:49
URI: http://tedprints.tedankara.k12.tr/id/eprint/379

Actions (login required)

View Item View Item