YAKUP KADRİ KARAOSMANOĞLU’NUN “YABAN” VE “ANKARA” ROMANLARINDA “AYDIN” İLE “HALK”IN TOPLUMSAL OLAYLARA BAKIŞ AÇISINDAKİ FARKLAR

Yalman, Onur Lami (2012) YAKUP KADRİ KARAOSMANOĞLU’NUN “YABAN” VE “ANKARA” ROMANLARINDA “AYDIN” İLE “HALK”IN TOPLUMSAL OLAYLARA BAKIŞ AÇISINDAKİ FARKLAR. Other thesis, TED Ankara Koleji Vakfı Özel Lisesi.

[img]
Preview
PDF
Onur_Lami_Yalman.pdf
Available under License Creative Commons Attribution Non-commercial.

Download (281kB) | Preview

Abstract

Uluslararası Bakalorya Programı bitirme tezi olarak hazırlanan bu çalışmada, Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun Yaban ve Ankara romanlarında kurgulanan “aydın” ve “halk”ın toplumsal olaylara bakış açısındaki farklılıklar incelenecektir. İncelenmek üzere Yaban ve Ankara’nın seçilmesinin sebebi, toplumsal değişme süreci bağlamında, aydınla köylüyü karşılaştıran ilk romanın Yaban olması ve Yaban’da işlenen tezin Ankara romanında uygulama alanı bulmasıdır. Zaman ve tema bakımından birbiriyle kesişen ve birbirinin devamı gibi yazılan bu iki yapıt, Kurtuluş Savaşı’ndan Cumhuriyet sonrasına kadar uzanan geniş bir tarih diliminin içinde yaşanan değişimi anlatır. Tezin ön çalışması olarak yapıtlar ayrıntılı biçimde okunmuş, konuyla ilgili kaynaklardan, gerekli araştırmalar yapılmıştır. Tez “Aydın ile Halk Arasındaki Uçurumun Nedenleri” başlığı altında iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde her iki yapıtta da Kurtuluş Savaşı karşısında aydının ve halkın tutumu, ikinci bölümde de, aydının çözüm arayışları ele alınmıştır. İki romanın çevresinde, aydın ile halkın arasındaki farklılaşmaya ve karşılıklı yabancılaşmaya yol açan etmenler, iki kesim arasındaki farklı yaşam tarzları, dünya görüşleri, birbirlerini anlamaya çalışmaya yönelik hoşgörünün olmaması ortaya çıkmıştır. Söz konusu iki kesim arasındaki uçurumun giderilmesinin de önemli olduğu sonucuna varılmıştır.

Item Type: Thesis (Other)
Additional Information: Rehber Öğretmen: Tülay Cenik Akfırat, IB Notu: A
Uncontrolled Keywords: Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Yaban. Ankara
Subjects: P Language and Literature > PL Turkish Literature
Depositing User: Kamil Çömlekçi
Date Deposited: 11 Jul 2012 10:08
Last Modified: 12 Apr 2019 09:51
URI: http://tedprints.tedankara.k12.tr/id/eprint/296

Actions (login required)

View Item View Item