ÇÜRÜK TEMEL ÇÜRÜK BİNA: HASTALIKLI BİREYLER HASTALIKLI TOPLUM

Akıncıtürk, Tan (2011) ÇÜRÜK TEMEL ÇÜRÜK BİNA: HASTALIKLI BİREYLER HASTALIKLI TOPLUM. Other thesis, TED ANKARA COLLEGE FOUNDATION HIGH SCHOOL.

[img]
Preview
PDF
Tan_Akinciturk.pdf
Available under License Creative Commons Attribution Non-commercial.

Download (189kB)

Abstract

Uluslararası Bakalorya Programı A1 Türkçe Dersi kapsamında hazırlanan bu tezde Aziz Nesin’in “Ne Güzel Memleket, Damda Deli Var, Otomobil Dövüşü, İleri Gelen Adamlar, Apona Fuarı, Alın Teri, İşiniz Oldu Gayrı, Şakacı İnsanlar” öykülerinde birey ve toplum gerçekliğinin nasıl ele alındığı sorusunun cevabını arıyorum. Bu soruyu seçmemin sebebi toplumsal yapının eleştirildiği metinlere duyduğum ilgi ve Aziz Nesin’in bu durumu anlatışında mizahı kullanış şeklinden etkilenmemden kaynaklanıyor. Bu sorunun yanıtını bulmanın önemi, sorunun toplum ve birey gerçeklikleri ile ilgili oluşundan kaynaklanır, çünkü bu gerçeklik gündelik yaşantımızda önemli yer tutar. Bu tezde Nesin’in öykülerinde, genel olarak toplumsal yapıya veya toplumun belirli kesimlerine yaptığı eleştirileri ele aldım. Yazarın toplumla ilgili neleri eleştirdiğini ve nelerden memnuniyetsiz olduğunu kanıtlamak istedim. Tez Aziz Nesin’in öykülerinde Birey ve Toplum gerçekliklerinin nasıl yer bulduğu ile ilgili bir bölüm, bunun alt bölümleri olarak detaylı incelenen sekiz öykü ve sonsöz bölümlerinden oluşuyor. Son bölümde Nesin’in bahsettiği toplumun karakteristik özelliklerinin idealden uzak olduğu sonucuna varılıyor.

Item Type: Thesis (Other)
Additional Information: Danışman Öğretmen: Sevgi Çağlar, IB Notu: C
Uncontrolled Keywords: Aziz Nesin, Ne Güzel Memleket, Damda Deli Var, Otomobil Dövüşü, İleri Gelen Adamlar, Apona Fuarı, Alın Teri, İşiniz Oldu Gayrı, Şakacı İnsanlar
Subjects: P Language and Literature > PL Turkish Literature
Depositing User: Kamil Çömlekçi
Date Deposited: 04 Jul 2011 08:10
Last Modified: 12 Apr 2019 08:31
URI: http://tedprints.tedankara.k12.tr/id/eprint/207

Actions (login required)

View Item View Item