Erhan Bener’in “Sisli Yaz” ve “Ölü Bir Deniz” Yapıtlarında Karakterlerin Yaşamdaki Arayışları ve Arayışın Yapıta Katkısı

Bostanoğlu, Aslı (2009) Erhan Bener’in “Sisli Yaz” ve “Ölü Bir Deniz” Yapıtlarında Karakterlerin Yaşamdaki Arayışları ve Arayışın Yapıta Katkısı. Other thesis, TED ANKARA KOLEJİ VAKFI ÖZEL LİSESİ.

[img]
Preview
PDF
2009-Asli Bostanoglu.pdf
Available under License Creative Commons Attribution Non-commercial.

Download (180kB)

Abstract

Uluslararası Bakalorya Programı bitirme tezi olarak A1 Türk Dili ve Edebiyatı Dersi kapsamında hazırlanan bu çalışmada, Erhan Bener’ in iki yapıtı, “Sisli Yaz” ve “Ölü Bir Deniz”, odak karakterlerin yaşamdaki arayışları ve bu arayışların yapıtlara katkıları araştırılarak incelenmiştir. Arayış sürecinin yapıtlara yansıması ve yapıtın kurgusuna etkisi ortaya konulmuştur. Giriş bölümünde yapıtların odak figürleri saptanırken, ana başlık olan “ Yaşamdaki Arayışlar” bölümünde arayış açıklanmış, karakterleri arayışa iten nedenler, arayış için yapılan eylemler ve arayışın sonuçları, bu bölümün alt başlıkları olarak incelenmiştir. Her başlık için iki yapıt ayrı ayrı incelenmeyip tek başlık altında hem iki yapıttan örnekler verilmiş, hem de karşılaştırılması yapılmıştır. Bu başlıkların yapıt içindeki önemi vurgulanmıştır. Çalışmada, arayış sürecinin nedenler, eylemler ve sonuçlar sıralaması ile incelenmesinin yerinde olduğu görülmüş, sürecin bu öğelerden bağımsız düşünülemeyeceği ortaya konulmuştur. Yapıtın kurgu düzeninin de bu sıralama ile örtüştüğü gösterilmiştir.

Item Type: Thesis (Other)
Additional Information: Kılavuz Öğretmen: Hürmüz ATAMAN, IB Notu: A
Uncontrolled Keywords: Erhan Bener, Sisli yaz, Ölü deniz, Karakter analizi
Subjects: P Language and Literature > PL Turkish Literature
Depositing User: Kamil Çömlekçi
Date Deposited: 04 Jun 2009 10:58
Last Modified: 12 Apr 2019 10:18
URI: http://tedprints.tedankara.k12.tr/id/eprint/12

Actions (login required)

View Item View Item